Tasavvuf Bahçesi

Mürşidi kamilin tabileri

MÜRŞİD-İ KAMİLİN TABİLERİ

Mürşidi kamilin tabileri üçtür:

1-      Müridleri

2-      Halifeleri

3-      Varisleri 

Mürşide tabi olan herkese mürid denir.Müridlerin içinde çok ibadeti ve dine çok hizmeti ile dikkat çeken, ayrıca çile ve erbeiyn çekerek(40 gün aç karına gece ve gündüz zikir ve ibadetle meşgul olan) kişiler olur.Şeyh, irşat vazifelerinde bu kişilerden istifade edebilir.İstifade ettikleri bu yetişkin müridlere “ Şeyhin Halifleri” denir.Bunlar ibadette ve dine hizmette çok ileri mertebededirler.

Şeyh, vefat etmeden önce Rasülüllah Efendimizin de bulunduğu bir manevi toplantıda yerine bırakacağı halifesinin kim olacağı işaretini alır ve vefat etmeden önce o halifesini yerine “varis” tayin eder.

Diğer halife ve müridler şeyhin  vefatından sonra varis-i rasüle gelerek biat ederler buan mecburdurlar.Eğer yeni varis-i rasüle gelince etmezlerse manevi nisbet ve irtibatları kopar.Ana şebekeden kopmuş ve muslukların susuz kaldığı gibi bunlarda feyizsiz kalırlar.

Tasavvuf tarihine baktığımızda ana şebekeden kopmuş pek çok batıl silsileler görülür. Bunlar günümüze kadar çoğu, babadan oğla geçen birer “silsile-i sulbiyye” olarak feyizsiz tarikat kollarını oluşturmuşladır.

Abdülkadir Dedeoğlu(Osmanlı yayınları)

Günün Sözü

"“Hiç şüphesiz Allah zâlime mühlet verir. (Ama) Onu (azabıyla) yakalayınca kaçmasına fırsat vermez.” (Hadîs-i Şerif—Müttefekun aleyh)"
Telif Hakkı © 2024 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan özgür bir yazılımdır.