Mektubat-ı Rabbani-Tam Metin Tercümesi-Abdülkadir Akçiçek-Çile Yayınları-1979

39.Mektup

39. MEKTUP


MEVZUU : İşin aslı kalbe dayanır; kalb de, surette yapılan ameller ve zahirî ibadetlerin ve bunların benzeri işlerin mücerred durumu ile açılmaz..

***

NOT : İMAMI RABBANİ Hz. bu mektubu, Şeyh Muhammed Çeterî'ye yazmıştır.

***

Sübhan Allah, bize ve size onun gayrından iraz, mukaddes zatına ikbal nasib eylesin. Gözün dış yana kaymasından kurtulan Seyyid'ül-beşer hürmetine.. Ona ve âline salâtlar ve selâmlar..

Bilmiş olasın ki,

İşin aslı kalbe dayanır. Şayet kalb, Yüce Sübhan Hakkın gayrı ile fitneye düşmüş ve bir alaka peydah etmiş ise., o kalb haraptır ve pek beterdir. Kısırdır; verimsizdir.

Mücerded olarak, surette yapılan amellerden ve zahirî ibadetlerden hâsıl olacak hiç bir şey yoktur. Herkese lâzım olan şudur: Yüce Hakkın gayrına iltifattan kurtulan selim kalb.. Bir de, şeriatın işlenmesini emrettiği bedene taalluk eden yararlı ameller..

Anlatılan yararlı amelleri yapmadan; kalb temizliğini iddia etmek, batıl davadır. Tıpkı: Ruhsuz bedenin, bu hayatta tasavvur edilmeyeceği gibi..

Kalbe ait hallerin hâsıl olması; bu kalıpla yapılması gereken yararlı ameller yapılmadan muhaldir. Ne var ki, bu zamanda, mülhidlerin pek çoğu; bu davayı güderler.. Allah-ü Taâlâ, bizlere onların kötü itikadlarından necat ihsan eylesin.. Habibi Hürmetine.. Ona salât, selâm, tahiyyat..

 

Günün Sözü

"Hakîkî zenginlik, malın çok olması değildir. Hakîkî zenginlik gönlün zengin (tok) olmasıdır.” (Hadîs-i Şerif—Buhârî)"
Telif Hakkı © 2021 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan özgür bir yazılımdır.