Kalplerin Keşfi

ALLAH'I UNUTMAK, FASIKLIK VE NİFAK

YEDINCI BÖLÜM

Kadinin biri Hasan el-Basrî'ye (rehimehullahu) gelir, «gene bir kizim vardi, öldü, onu rüyamda görmek istiyorum, onu rüyada görmeni saglayacak bir dua ögretesin diye sana geldim» der.
Hasan el-Basri (rehimehullahu) da kadinin arzusunu yerine getirir. Kadin kizini rüyasinda görür ki, aman Allah'im! Üzerinde katrandan bir elbise, boynuna bukagu ve ayaklarina prangalar vurulmus.
Durumu Hasan el-8asrî ye bildirir, veli de bu hale üzülür.
Aradan zaman geçer, bu defa kizi rüyasinda Hasan el-Basrî görür. Kiz cennettedir ve basi taçlidir. Kiz «Veli»ye «beni hatirladin mi? Ben sana gelerek söyle söyle ricada bulunan kadinin kiziyim» der.
Hasan el-Basrî «seni gördügüm duruma getiren sebep nedir?» diye sorar. Kiz su cevabi verir:
«Adamin biri bizim mezarligin yanindan geçerken Peygamber'imize ((s.a.v.).) bir defa selât-ü selâm getirdi, mezarlikta azâb çeken besyüz elli ölü vardik. O adamin selât-selâmi sayesinde "bunlardan azabi kaldirin" diye emir geldi.»
Simdi düsünelim. Bir adamin Peygamber'imize (s.a.v.) getirdigi selât-ü selâm hürmetine o kadar acisi affedilince elli yillik ömrü boyunca O'na selât-ü selâm getiren kimsenin Kiyamet günü. O'nun sefaatine nail olmamasi düsünülebilir mi?
Ulu Allah (CC.) «o kimseler gibi (yâni münafiklar gibi) olmayin (günaha dalmayin) ki, onlar Allah'i unutmuslardir (yani Allah'in emrinden ayrilarak tersini yapmislar, dünyalik azgin arzulardan tad almislar ve onun aldatici görüntülerine gönül vermislerdir).»
Peygamber'imize ((s.a.v.).) «mümin ve münafik kimdir» diye sormuslar, Peygamber'imiz su cevabi vermistir:

"Müminin gözü namazda, oruçta olur, münafigin gözü ise —hayvanlarda oldugu gibi— yemekte, içmekte, ibadet ve namazdan uzak durmakta olur. Mümin, eli vardikça sadaka verir. Allah'dan günahlarinin affedilmesini diler. Münafik ise ihtiras ve bos kuruntular pesindedir. Mü­minin Allah'dan baska hiç bir kimsede umudu olmaz, münafik ise Allah'dan baska herkese umut baglar. Mümin, dini yerine malini feda eder, münafik ise mali ugruna dinini satar. Mümin Allah'dan baska hiç kimseden korkmaz. Münafik ise Allah´dan baska herkesten çekinir. Mümin iyilik islemekle birlikte aglar, münafik ise kötülük isledigi halde güler. Mümin yalnizliktan ve kendi basina kalmaktan hoslanir. Münafik ise giriskenlikten ve kalabaliktan hoslanir.
Mümin tohum eker, (yapici ve üreticidir) kargasaliktan hoslanmaz, münafik ise yikicidir, bununla birlikte emeksiz ürün pesindedir. Mümin dininin prensiplerine uygun bir idare ugruna emir verir ve yasaklar koyar, düzelticidir. Münafik ise bas olma ihtirasi ugruna emirler verir ve yasaklar koyar, yikicidir. Daha dogrusu kötülügü emrederken iyiligi ve dogruyu yasaklar."
Nitekim ulu Allah (C.C.) söyle buyuruyor:
"Münafik erkekler de münafik kadinlar da biribirterinin parçalaridirlar (hepsi biribirine benzer) Onlar kötülügü emrederler, iyilikten vazgeçirmeye çalisirlar. Onlar avuçlarini yumarlar (cimridirler) Onlar Allah'i unutmuslardir, Allah da onlari unuttu. Hiç süphesiz münafiklar, fasiklarin ta kendileridirler."
(Tevbe Suresi 67-68)

"Allah erkek münafiklara da kadin münafiklara da kâfirlere de içinde ebediyyen kalmak üzere cehennem atesini va'detmistir. O ates onlara yeter. Ayrica Allah onlari rahmetinden kovdu, onlar için tükenmez azab) vardir"
(Tevbe Suresi 68...)

Yine ulu Allah (C.C.) söyle buyurur:
"Allah münafiklar ile kâfirlerin hepsini (kâfir ve münafik olarak öldükleri takdirde) cehennemde biraraya getirecektir."
(Nisa Suresi 140...)

Âyet-i celilede münafiklarin daha önce zikredilmelerinin sebebi, bunlarin kâfirlerden daha kötü olmalari yüzündedir. Arkasindan da her iki zümrenin birlikîe varacagi yerin cehennem oldugunu bildirmistir.

Yine ulu Allah (C.C.) söyle buyuruyor:
"Hic süphesiz. Münafiklar cehennemin en att kalindadirlar. Onlar için hic bir kurtarici bulamayacaksin."
(Nisa Suresi 145...)

Münafik kelime manasi bakimindan «nafik-ul Yerbu» deyiminden türemistir. Tarla faresinin yuvasinda karsilikli iki delik bulundugu söylenir, birine «nafika» digerine «kasta» denir. Tarla faresi birinin ucundan basini gösterir, öbüründen çikip gider. Iste münafiga o yüzden bu ad takilmistir. Çünkü kendini müslümanmis gibi gösterir, öte yandan islamden çikarak kâfirlige girer.

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

"Münafik, iki koyun sürüsü arasinda gah sürünün birine, gâh öbürüne katilan saskin bir koyun gibidir. O bu sürülerin hic birinde devamli barinmaz, çünkü her iki sürüye de yabancidir. Münafik da tipki böyledir, ne tamamen müstümanlarta kaynasabilir ve ne de kafirlerle.» Ulu Allah (C.C.) cehennemi yedi kapili olarak yaratmistir. Nitekim
"Cehennemin yedi kapisi vardir" (Hicr Suresi - 44) diye buyuruyor.

Bu kapilar, lanetle kaplanmis demirdendir, cehennem duvarlarinin dis yüzü bakirdan ve iç yüzü kursundandir. Tabaninda azap ve tavaninda öfke ve acimazlik vardir. Zemini cam, kursun, bakir ve demir karisimidir. i Cehennemlikler üstten, alttan, sagdan ve solden atesle kusatilmislardir. Birbiri üzerinde duran katlardan meydana gelmistir. Iste münafiklar için bu katlarin en altta olani ayrilmistir.
Rivayete göre Cebrail'in (A.S.) gelislerinden birinde Peygamber'imiz ((s.a.v.).) O'na «ya Cebrail, bana cehennemi ve onun hararet derecesini tasvir et» der.
Cebrail (A.S.)´de Peygamber'imizin ((s.a.v.).) istegi üzerine sunlari anlatir.

"Ulu Allah, cehennem atesini yarattiktan sonra bin yil boyunca yakti, sonunda kipkirmizi oldu. Arkasindan bin yil daha yakti, nihayet agardi. Daha sonra onu koyu bir kara renge bürününceye kadar bin yil daha yakti.
Seni hak dinle Peygamber olarak gönderen Allah (C.C) adina yemin ederim ki, cehennemliklerin üzerlerindeki elbiselerden biri yeryüzü halkina gösterilecek olsa, hepsi ölürlerdi. Yine eger cehennem içeceginin bir tek kovasi yervüzü sularinin tamamina katilsa, tadanlar derhal ölürdü."
Ulu Allah (C.C)'in
"sonra onu boyu yetmi(s.a.v.)in zincire vururuz" ayetinde belirttigi zincirden bir arsin kadari kî o arsinin uzunlugu dogu ile bati arasi kadardir, dünya daglarina düsse, daglar erirdi. Eger aranizdan biri cehenneme girdikten sonra çikarilarak araniza gönderilse yeryüzündekiler kokusununun keskinliginden bayilarak ölürlerdi. Peygamber'imiz (S.AS.) Cebrail'in sözünün burasinda araya girerek «ya Cebrail, bana cehennemin kapilarini tarif et; su bildigimiz kapilar gibimiler?» diye sordu.
Cebrail (AS.) «hayir». Ya Rasulallah fakat birbiri üzerinde katlar halindedirler. Kapidan kapiya yetmis yillik mesafe vardir. Her kapinin isi derecesi üzerindekinden yetmis kat fazladir. Peygamber'imiz ((s.a.v.).) Cebrail (A.S)'e bu kapilara tekabül eden katlara kimlerin girecegini sordu, Cebrail söyle cevap verdi, «ismi —haviye— olan en alt katin kapisindan münafiklar gireceklerdir.

Nitekim ulu Allah (C.C)
"hiç süphesiz, münafiklar cehennemin en alt kalindadirlar" buyuruyor. (Nisa Süresi. 145)

Ismi "Cahim" olan ikinci katin kapisindan Allah (C.C)'a ortak kosanlar gireceklerdir.
Ismi "Sakar" olan üçüncü katin kapisindan yildizlara tapan putperestler (sabiiler) gireceklerdir.
Adi "Lezza" olan dördüncü katin kapisindan seytan ile birlikte ona uyan atesperestler girecektir.
Adi "Hutame" olan besinci katin kapisindan yahudiler gireceklerdir.
Ismi "Sair" olan altinci katin kapisindan hiristiyanlar gireceklerdir.

Cebrail (A.S), sözünün burasinda susunca Peygamberimiz ((s.a.v.).) «hani yedinci katin kapisindan girecek olanlari söylemedin» diye sordu.
Cebrail (A.S) bu soruya: Ya Muhammed «onu sorma» diye cevap verdi. Peygamber (S.A.V)'imiz «söyle» diye israr edince Cebrail (A.S) "yedinci kapidan da senin ümmetinden tevbesiz ölen büyük günahkarlar gireceklerdir" diye sözünü tamamladi. Rivayete göre: "Hepiniz teker teker oraya (cehenneme) mutlaka gireceksiniz" mealindeki âyet-i kerime indigi zaman Peygamberimizin (S.A.V)ümmeti hesabina duydugu korku artmis ve hüngür hüngür aglamisti. (Meryem Sûresi. 71)

Allah (C.C)'i taniyan. O'nun siltesinin ve hisminin siddetini bilen kimse O'ndan olanca derecesi ile korkar. Anlatilan sikintilarla henüz karsilasmadan, o korkunç ve ürkütücü ev (cehennem) gözü önüne dikilmeden, perde düsüp intikami pek çetin olan Allah'in (C.C.) huzuruna çikarilmadan ve cehenneme sevkedilmeden kendine ve sapikliklanna gözyasi döker.
Orada nice yasli kimse «hey gidi yasliligim» diye feryad eder, nice genç «eyvah gençligime» diye bagirir. Nice kadin da «eyvah rezilliklerime, yazik yirtilan sir perdelerime» diye figan eder. Orada herkesin yüzü ve vücudu kapkaradir, beli bükülecektir.
Ne büyüklere saygi gösterilir, ne de küçüklere acinir. Kadinlar çiril­çiplaktir.

Allah'im, ey bagislayicilarin ulusu! Rahmetin sayesinde bizi atesten ve atese yaklastiracak her türlü kötülükten koru. bizi iyilerle birlikte cennete koy.
Allah'im! Kusurlarimiza göz yum, basimizdakileri güvenilir kil, ayak sürçmelerimizden sonra dengeye kavusmamizi nasib eyle ve huzurunda bizi rezil eyleme, ey merhametlilerin en merhametlisi.

Salât ve selâm Peygamber (S.A.V)'imize. O'nun yakinlari ile sahabilerin üzerine olsun.

Günün Sözü

"Hac her zayıfın cihâdıdır. Kadının cihâdlarından biri ise, kocası ile iyi geçinmektir.” (Hadîs-i Şerif—Ahmed b. Hanbel)"
Telif Hakkı © 2024 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan özgür bir yazılımdır.