Kalplerin Keşfi

Müslüman Kardeşinin İhtiyâcını karşılamak

Ulu Allah (C.C.) buyurur ki:

\"Günah ve haddi asmak üzerinde değil, iyilik ve takva üzerinde yardımlasınız.\"

(Maide - 2)
Peygamber\'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

«— Müslüman Kardesi için, ona fayda saglamak üzere adim atan kimseye Allâh (C.C) Yolu\'nda cihâd etmislerin sevâbi vardir.»
Peygamber\'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:
«— Allah (C.C)\'in öyle kullari vardir ki, onlari insanlarin hacetlerini görmek icin yaratmistir, onlara cehennem azabi tattirmayacagina dair kendi kendine söz vermistir. Kiyamet Günü olunca onlar için nurdan koltuklar konur ve herkes hesap vermek ile mesgul iken onlar bu koltuklarda oturup Allah (C.C) ile söylesirler.»

Peygamber\'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:
«— Kim müslüman kardesinin bir hacetine kosarsa isî görsün, görmesin. Allah (C.C) onun geçmis, gelecek bütün günâhlarini afveder ve kendisine iki berat yazar. Biri cehennemden, öbürü de münafikliktan kurtulmak içindir.»
Peygamber\'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

«— Müslüman kardesinin bir isini gören kimsenin. Kiyamet Günü ben terazisinin yanibasinda dururum. Eger sevabi agir basarsa mesele yok. Degilse ona sefaat ederim.»
Enes Ibni Mâlik\'in (R.A.) rivayet ettigine göre. Peygamber (S.A.V)\'imiz buyuruyor:

«— Müslüman kardesinin hacetini görmeye kosan kimseye, Allah (C.C)
adim basina yetmis sevap yazar ve yetmis günâhini siler. Eger kardesinin isi onun vasitasi ile görülürse anasindan dogdugu gün gibi bütün gûnchlardan siyrilir. Eger bu arada ölürse hesabsiz Cennete girer.»
Ibni Abbas\'in (R.A.) rivayet ettigine göre. Peygamber (S.A.V)\'imiz buyuruyor:

\"Kim müslüman kardesinin bir isini görmek için onun ile birlikte yürür ve isinin olmasi icin ona yol gösterirse Allah (C.C) onunla cehennem arasina yedi hendeklik bir mesafe kor, her iki hendegin arasi yeryüzü ile gök arasi kadar olur.\"

Ibni Ömer\'in (R.A.) rivayet ettigine göre. Peygamber (S.A.V)\'imiz buyuruyor:

\"Allah (C.C)\'in bazi kavimlere öyle nimetleri vardir ki, baskalarinin ihtiyaçlarina kostuklari müddetçe ve bu isten bikmadiklari sürece Allah (C.C) o nimetleri devam ettirir, fakat onlar yardimlasma görevini savsaklayinca o nimetlerini ellerinden alsp baska kavimlere verir.\"

Peygamber (S.A.V)\'imiz sahâbelere:

«Arslan kükrerken ne demek ister, biliyor musunuz?» diye sorar. Sahâbeler: «Allah (C.C) ve O\'nun Rasûl (S.A.V)\'ü bilir» derler. Peygamber (S.A.V)\'imiz buyurur ki: «Arslan kükrerken «Allah (C.C)\'im, beni îyîlik edenlerden birinin üzerine salma» der.
Hz. Ali\'nin (K.V.) rivayet ettigine göre. Peygamber (S.A.V)r\'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki: «— Biriniz bir isi görmek isteyince, persembe günü sabahleyin erken yola ciksin. Evden çikarken «Âmenerrasûlü» âyetlerini, «âyetülkürsi» yi, «innâenzelnâhu» sûresi ile «fatiha» sûresini okusun. Çünki bu âyetlerde hem dünya hem de Âhiret hacetleri vardir.»
Abdullah Ibni Hasan Ibni Hüseyn CR.A.) der ki: «Bir isim için bir gün, halife Ömer Ibni Abdülâziz\'in makamina varmistim. Bana dedi ki. «Bana bir isin düserse biri ile haber gönder, veya mektûb yaz. Çünki Allah (C.C)\'in seni kapimda görmesinden utaniyorum.»

Hz. Ali (K.V.) buyurur ki: «Her sesi duyacak kadar isitmesi genis olan Allah (C.C)\'a yemin ederek söylüyorum ki, baskasinin kalbine sevinc salan kimse hesabina
, Allah (C.C) o sevinçten bir lütuf yaratir. Adamin kalbine sikinti girince bu lütuf su gibi sizarak onun kalbine girer ve yabanci deve kovar gibi adamin kalbindeki sikintiyi kovar.

Bir isin görülmemesi, onu lâyik olmayandan istemekten daha ehvendir.»
Kardesinden sik sik hacet isteme. Çünki buzagi anasini sik sik emmeye kalkisinca anasi onu sürer.»

Sairin bu konudaki sözü ne güzeldir:

«Sakin iyilik âdetini hic kimseye karsi kesme Elinden geldikçe ve günler birbirini kovaladikça. Allah (C.C)\'in sana yaptigi ihsani hatirfa.

Çünki O baskalarini sana muhtaç kildi, seni baskalarina degit.»

Diger bir sâir de söyle der:

«Elinden geldigi kadar hacet bitir

Kardesinin sikintisini giderici ol.

Çunki kisinin en hayirli günü.

Baskalarinin isini gördügü gündür.»

Peygamberimiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

«— Elinden hayir çikanlara ne mutlu. Elinden kötülük çikanlara da yaziklar olsun!»

Günün Sözü

"“Din kardeşini güler yüzle karşılamak gibi (tabiî) bir iyiliği bile sakın hor (küçük) görme!” (Hadîs-i Şerif—Müslim)"
Telif Hakkı © 2024 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan özgür bir yazılımdır.