Kalplerin Keşfi

Cehennem ve Mizân'ın Sıfatları

Bu mevzuda bazi noktalarina daha önce temas etmis olmamiza ragmen, faydayi tamamlamak için yeniden ele almakta mahzur görmedik. Ola ki; bozulmus ve gaafil gönüllere tekrarlanan nasihatler kâr eder.

Bu husus Ulu Allah (C.C.) Kur'ân`i Kerim´in bir çok yerinde cehennemin korkunçlugu ile Kiyamet siddetlerine büyük önem vermistir, öyle ki Allah Taâla'nin bu beyanati akli basinda insanlarin kalplerine en büyük tesiri yapmis, ahiretin faydali ve kaliciligini; onun disindaki her seyin hiçligine tercih etmistir.

Cehennemin nasil bir yer oldugu konusuna gelince Allah C.C) cümlemizi bagis ve keremi ile oradan korusun. Hadiste bildirildigine göre orasi simsiyah ve karanliktir. isigi ve alevi yoktur. Cehennemin yedi kapisi vardir. Her kapinin üzerinde yetmis bin dag vardir, her dagin üzerinde yetmis bir atesten tepe vardir, her atesli tepe üzerinde yetmis bin ates çukuru vardir. Her ates çukurunda yetmis bin ates vadisi bulunur.

Her vadide yetmis bin atesten kösk. her köskte yetmis bin ates evi, her evde yetmis bin yilan ile yetmis bin akrep, her akrebin yetmis bin kuyrugu vardir. Her kuyrukta yetmis bin bogumu, her bogumda da yetmis bin testi dolusu zehir bulunur.

Kiyamet Günü olunca cehennemin örtüsü açilir ve ondan insanlarla cinlerin sagindan solundan, önünden, arkasindan ve tepeleri üzerinden uçusan birtakim çadirlar çikar. Insanlar ile cinler bu manzarayi görünce dizüstü çökerek hep birlikte «Allah C.C)'im, bizi kurtar» diye çiglik atarlar.

Müslim'in rivayet ettigine göre. Peygamber'imiz (SA.S.) buyurur:
«— Kiyamet Günü cehennem her birinden yetmis bin melegin tuttugu yetmis bin yedek ile çekilerek getirilir.»
Bir hadiste Peygamber'imiz ((s.a.v.).):

«Cehennemde iri, sert, Allah C.C)'in kendilerine verdigi emrine isyan etmeyen verilen emri oldugu gibi uygulayan melekler görevlendirilmistir» (Tahrim - 6) mealindeki âyette iri kiyimltliklari belirtilen cehennem zebanileri hakkinda buyurur ki:

«— Bu meleklerden her birinin iki omuz basi bir yillik yol mesafesi kadardir. Her birinin öyle bir kuvveti var ki, elindeki demir topuz ile bir daga vursa onu paramparça eder. Her darbesi ile yetmis bin kisiyi cehennemin derinliklerine atar.»

«— Cehennemde ondokuz melek görevlidir.» (Müdessir - 30) Mealindeki âyet, zebanilerin ileri gelenlerinin sayisini belirtir, yoksa cehennemdeki bütün görevii meleklerin sayisini Allâh'dan baska kimse bilmez.
Nitekim Ulu Allah:

«Rabb'inin askerlerinin sayisini yalniz O bilir.» buyurur. (Müdessir - 31)
Ibni Abbas'a (R.A.) cehennemin genisligi sorulunca:

«Vallahi, genisliginin ne kadar oldugunu bilmiyorum. Fakat ögrendigimize göre her cehennem zebanisinin kulak memesi ile ensesinin arasi yetmis yillik yol mesafesindedir, cehennemde kan ve irin irmaklari akar» diye cevap vermistir:

Tirmizî'nin rivayet ettigi bir hadise göre:

"Cehennem çadirlarinin duvar kalinligi kirk yillik yol mesafesindedir."
Müslim'in rivayet ettigine göre Peygamber'imiz {(s.a.v.).) buyuruyor ki:

«— Sizin su atesiniz, cehennem atesinin yetmiste biri siddetindedir. Sahâbiler «Ya tam olsaydi nasil olacakti?» diye sordular. Peygamber {(s.a.v.).)´imiz «Bu atesin isisi altmis dokuz kat arttirilmistir.» Her katin sicakligi dünya atesi kadardir.» diye cevap verdi.

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

"Cehennemliklerden biri avucunu dünyalilara uzatsa hararetinden bütün dünya yanardi. Cehennem zebanilerinden biri disari çiksa da insanlar onu görse. Allah (C.C)'in onun üzerinde beliren gazabi yüzünden bütün insanlar derhal ölüvereceklerdi."
Peygamber {(s.a.v.).)'imiz bir gün schâbeleri ile birlikte otururken derin bir gürültü duyuldu. Peygamber {(s.a.v.).)'imiz:

«Bu gürültünün ne oldugunu biliyor musunuz?» diye sordu. Sahabeler «Allah (C.C)ve Rasûl'ü (S.A.V) bilir» diye cevab verince Peygamber {(s.a.v.).)'imiz «Yetmis sene önce cehenneme bir tas atilmisti, su ana kadar yol aliyordu, duydugunuz bu gürültü o tasin dibe vurma sesidir» diye buyurdu.

Hz. Ömer (R.A.) buyurur ki: «Cehennemi sik sik hatirlayin. Çünki harareti çok yüksek, dibi çok derin ve topuzlari demirdendir.»

Ibni Abbas'a göre:

«Cehennem kendilerini uzaktan görünce (cehennemlikler) onun ugultu ve homurtusunu duyarlar.» (Furkan - 12) mealindeki âyet hatirlatilarak kendisine: "Cehennemin gözleri mi var?" diye soruldu O da dedi ki: «Tabii var, Peygamber {(s.a.v.).)´imizin «Bile bile bana yalan söz isnad eden kimse, cehennemin iki gözü arasinda kendisine yer ayirsin.» seklindeki hadisini duymadiniz mi? O zaman Peygamber{(s.a.v.).)'imize «Yâ Rasûlallah {(s.a.v.).), çehennemin gözleri mi var?» diye sorulmustu. Peygamber {(s.a.v.).)´imiz «Yoksa kendilerini uzaktan gördügü zaman (cehennemlikler) onun ugultu ve homurtusunu duyarlar» meâiindeki âyeti duymadiniz mi?» diye cevap verilmisti.

Asagidaki hadis bu gerçegi teyid eder:

«— Cehennemden bir boyun çikar, onun gören iki gözü ve konusan dili vardir.» bu gün ben Allâh (C.C)'a baska bir ilâhi ortak kosanlar üzerine musallat edildim» der, o cehennemlikleri susam tanelerini görüp kapan kustan daha iyi görür.» Mizân'in nasil olduguna gelince; Hadîs-i serifde bildirildigine göre "onun iyilikler kefesi nurdan ve günahlar kefesi karanliktandir."

Tirmizî'nin rivayet ettigine göre. Peygamber'imiz buyuruyor ki.
«— Cennet Ars'm saginda, cehennem de solünde kurulur. Mizân'in iyilikler kefesi Ars'in saginda, günahlar kefesiyse solunda bulunur. Böylece cennet iyilikler kefesi karsisina, cehennem de kötülükler kefesi karsisina düser.»
Ibni Abbas (R.A.) derdi ki; «Iyilikler ile günahlar iki kefesi ve bir dili olan bir Mizân'da tartilir. Kiyamet Günü. Allah (C.C) kullarin amellerini tartmak isteyince onlari maddelestirir.»

Günün Sözü

"“İnsanların en hayırlısı, ömrü uzun, ameli güzel olandır.” (Hadîs-i Şerif—Tirmizî)"
Telif Hakkı © 2024 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan özgür bir yazılımdır.