Kalplerin Keşfi

Mescidin Fazileti

Ulu Allah (C.C) buyuruyor ki:

«— Allah'in mescidlerini ancak Allah'a ve Âhiret Gününe inanan, namazi dosdogru kilan, zekâti veren ve Allâh'dan baska hiç kimseden korkmayanlar imâr eder. Iste dogru olmalari umulanlar, bunlardir.»
(Tevbe Sûre-i Celilesi; 18.).

Peygamber'imiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:
" Kim isterse bir bagirtlak kusu yuvasi kadar olsun. bir mescid yaparsa, Allah ona cennette bir kösk kurar."

«— Câmiden hoslananlardan Allâh da hoslanir.»
"Camiye ganiniz oturmadan önce iki rek'at namaz kilsin."

«— Mescide komsu olan, namazini mutlaka mescidde kilmalidir.»
«— Içinizden biriniz namaz kildigi yerde kaldigi müddetçe konusmadikça veya camiden çikmadikça, melekler (Allah'im, ona rahmet et, Allah'im onun günahlarini bagisla) diyerek onun için dua ederler.»

«— Âhir zamanda ümmetimden öyle kimseler gelecektir ki, camilere gelip halka halka oturacaklar. Konusma konulari dünya ve dünya sevgisidir. Sakin onlarla birlikte oturmayiniz. Allah onlarin hic bir dilegini kabul etmez.»
"— Ulu Allâh (C.C) kitablarindan birinde söyle buyuruyor:

«Benim yeryüzündeki evlerim camilerdir. O evlerdeki ziyaretçilerim onlari tâmir edib senledirenlerdir. Evinde temizlenip beni evimde ziyaret edenlere ne mutlu! Ziyaret edilenin ziyaretçisine ikramda bulunmak görevidir."
«— Birinin camilere devam ettigini gördügünüz zaman onun mü'min olduguna sahitlik ediniz.»

Said Ibni Müseyyeb buyurur ki: «Camide oturan kimse Rabbi ile basbasa oturuyor demektir. Onun hayadan baska bir söz söylememesi gerekir.»

Peygamberimiz ((s.a.v.).) buyuruyor ki:

"Camide konusmak, hayvanlarin otu yedigi gibi sevabi mahveder."
Nohaî (R.A.) der ki: «Ilk müslümcnlar. karanlik gecelerde camiye yü­rüyerek gitmenin cenneti gerekli kildigini belirtirlerdi.»

Enes Ibni Mâlik der ki; «Kim camiye bir kandil yakarsa Ars'i tasiyanlar ile birlikte bütün melekler kandilin isigi yanar kaldikça onun günahlarinin afvedilmesi için duâ ederler.»
Hz. Ali buyurur ki; «Insan öldügü zaman yeryüzündeki namaz yeri ile gökte amellerinin yükseldigi yer onun için aglar.» Arkasindan:

"Ne gök ve ne de yer onlara {Firavun ile yardakçilarina) aglamadi. Ve Onlara mühlet de verilmedi" mealindeki âyeti okudu (Duhan - 29). ibni Abbas buyurur ki; «Mü'minin ölümüne, yer yüzü kirk sabah aglar.»

Ata-ul Horasani buyurdu ki;

«Yeryüzünün her yüzü kirk sabah aglar.»

Ata-ul Horasani buyurdu ki;

«Yeryüzünün her hangi bîr mevkiinde bir kere secdeye varan bir kul için, secde yeri Kiyamet Günü sahidlik eder ve öldügü gün arkasindan aglar.»
Enes Ibni Mâlik buyurur ki;

«Üzerinde namez kilarak veya zikredilerek Allah'in adi anilan yeryüzü mevkii, çevresindeki kesîmlere karsi övünür, Allâh zikriyle yedi kat derinligindeki yere kadar sevircini duyurur. Namaza duran kul için üzerinde durdugu zemin bütün süsünü takinir.»
Söylendigine göre, insanlarin konakladiklari her zemin gelip geçenlere ya duâ veya lanet eder.

Günün Sözü

"“Allahü Teâlâ rıfk sâhibidir ve her işte rıfk ve yumuşaklığı sever.” (Hadîs-i Şerif—Müttefekun aleyh)"
Telif Hakkı © 2024 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan özgür bir yazılımdır.