BİLENLE, BİLMEYEN BİR OLUR MU ?


Hayatımızda sık sık duyduğumuz bir söz “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?”

Her eğitim yılı başlarken törenler düzenlenir,beyanatlar verilir “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?”

Yada hayır severin biri bir okul, yurt vb eğitime hizmet edecek bir bina yaptıracaktır aynı söz hemen ağızlardan dökülüverir.

Okuma-yazma seferberliği başlatılır veya kız çocuklarının eğitimden nasiplenmesi(!) alicenaplığında bulunulur. Aynı söz “ Haydin başı açık kızlar okula, hiç bilenle bilmeyen bir olurmu?”

Bu arada örtünmek her ne kadar ilahi emirse de başı örtülü kızlar sizler ve imam hatipliler rejim için tehlike arz ediyorsunuz. Sizler eğitilmeseniz de olur. Oturun evlerinizde. Sakın yanılıp, şaşırıp da okul kapılarına gelmeyin. Coplanmak var,yerlerde sürüklenmek var,hatta-hatta okula gelmekte, bir şeyler öğrenmekte ısrar ederseniz hapse girmek bile var. Uyarmadı demeyin,günah bizden gitti!

Velhasıl en tepedeki idareci, yöneticiden eğitimden sorumlu vede sorunlu olanlar dahil herkesin ortak teranesi.

Terane diyorum çünkü ; onların zikrinden-fikrinden dökülenler terane mesabesinde. Kur’an’ın ayetlerini bir bütün olarak ele alıp anlamak,yaşamak şart iken adeta cımbızla çekerek kendi fikrimizi destekleyecek cümleyi ihtiva eden ayeti zikrederek insanları inandırmaya çalışırız. Bir çok kez başarılıda oluruz.

İşin birde gerçek olan, yani bu sözlerin kaynağı olan, yaşam kitabımız Kur’an’da ki boyutu var. Acaba Kelamullah’ta Rabbimizin buyurduğu bilgi nasıl bir bilgi?Bilenler, bilmeyenler kimler?Birini diğerinden ayrı kılan unsurlar neler?

Rabbimiz Zümer Sûresinde buyuruyor ki;

“İnsana bir zarar dokununca,Rabbine yönelerek ona dua eder. Sonra,kendisin-

den bir nimet değiştirilince daha önce dua ettiğini unutur da Allah’a ortaklar koşar.

Onun yolundan saptırsın diye. De ki;”İmkanlarla biraz yaşa, kuşkusuz sen ateş ehlindensin!

Yoksa gece saatlerini secde ederek ve kıyama durarak,itaatle geçiren;ahretten çekinip Rabbinin rahmetini uman (o inkarcı ile) bir midir?. De ki;”HİÇ BİLENLERLE BİLMEYENLER BİR OLUR MU? Ancak sağ duyu sahipleri düşünüp öğüt alır.”Zümer8.9

Evet ! Olaya sadece defter- kalemle,okuyup- okuyamamakla bakıp doğru sonuca varılabilir mi?Yada ayetin vermek istediği mesaj doğru algılanabilmişmidir?

Burada bilen ve bilmeyen ayırımını Rabbimiz neye göre yapmıştır birlikte bakalım;

-Namaz kılan, secde eden, Rabbine itaat edenle itaatini kendi belirlediği ilahlarına yönelten kimse bir olurmu?

-Allah yolunda yürüyenler,sıkıntısında, başarısında şükrünü eda edenlerle,sıkın-tısında hatırlayıp, rahat gününde Allah’ı unutup sapıtan Allah yolundan engellemek için uğraşanlar bir olurmu?

-Allah yolunda in fak edenle, Allah yolundan engellemek için harcayanlar bir olurmu?

-Ahret gününe inanan, hazırlık yapanla , ahret yokmuş gibi inanıp,yaşayıp, küfür de yok olan bir olurmu?

Şimdi...Meseleyi salt okur-yazarlık veya Allah’ın dışladığı bir eğitim sistemiyle diplomalar almak,akademik kariyerler edinmek şeklinde kabul edip, bilen bilmeyen ayırımını bu ölçülerde değerlendirebilirmiyiz? Bizim bu değerlerdirmemize,biliyor dediğimize, Rabbimizde “Evet. Bilenden bende bunu kastettim” diyor diyebilirmiyiz?

Allah’a kendi keyfi ve şartlarına göre inanıp, bu minval üzere eğitim sistemi oluşturup, hak ve hakikatları örtüp sonrada bilgi ve bilgiliyi belirleyenlere ithaf olunur.

Selam ve muhabbet ola..
                        (duaekseni)

   

Anasayfaya dön Konulara dön
Sadakat.Net©İslami web hizmetleri